ÖZEL DRC OKULLARI

E-store

Sevgili veliler:

Her birinizin çok iyi birer anne baba olduğunuz konuşunda hiç  şüphem yok ancak çocuklarımıza bir gelecek hazırlarken  yapmamız gerekenler hakkında sizlere bir kaç ipucu vereceğim.

Bütün anne babalar çocukları için en iyisini isterler. Ve ellerinden gelen tüm koşulları seferber etmeye çalışırlar. Ancak bu 'en iyi' kavramı siz anne babaların beklentileri  doğrultusunda aileden aileye farklılık gösterir. Anne ve babaların temel görevleri, çocuklarının rahat yaşamaları ve hayattan mümkün olduğunca iyi yararlanmalarını sağlamak olduğu konusunu vurgulamalıyım. Şimdi çocuklarımıza karşı ideal tutum örneklerini inceleyelim:

Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin
Çocuklarımıza yaklaşırken onlara sadece ‘çocuk’ olarark değil aynı zamanda bir birey olduklarını hissetirecek şekilde yaklaşmalıyız. Biz yetişkinler nasıl ki iletişim kurarken karşımızdaki kişinin bizi ciddiyetle dinlemesini bekleriz işte çocuklarımızın söylemlerini de aynı bu şekilde dikkatle dinlemeliyiz. Söylediklerini ciddiye aldığımızı çocuklarımıza hissettirmeliyiz. Onların da bu konuda anne-babalarına karşı güven duymaları en doğal haklarıdır.
Korumacı yönlerinizi törpüleyin
Anne baba olarak hayattan elde ettiğiniz tecrübelerin doğrultusunda çocuklarınza karşı fazla korumacı yaklaşabilirsiniz. Bu sizler için çok doğal bir istek. Ancak çocuklar açısından durum biraz daha farklı. Eğer çocuğunuzun problemlerle başa çıkması için fırsat tanımıyorsanız, her karşılaştıkları problemi çözmeye çalışıyorsanız, çocuklarınızın hayatta kalma becerilerini köreltiyorsunuz demektir. Unutmayın ki bugün yaptığınız her davranış yarın onların hayatını etkileyecek en büyük faktördür.
Çocuklarınıza kaliteli zamanlar ayırın
Çocuklarınızın eğitim,yiyecek,barınma gibi ihtiyaçlarını kusursuz bir şekilde yerine getirmeye çalışıyorsunuz. Fakat çocuklarınızın iyiliği için daha fazlasına ihtiyaçları olduğunu bilmelisiniz. Özellikle yoğun bir tempoyla çalışan anne babalar çocuklarınıza verebileceğiniz en güzel şey kendilerinin değerli olduklarını hissettirecek kaliteli zaman dilimleri olacaktır.

 

En güvenilir kaynak olun

Özellikle daha küçük yaştaki çocuklar değişik davranışlar sergileyebilirler. Kişiliklerin oturmaya başlamadığı bu yaşlarda onların en çok ihtiyaç duydukları şeylerden biri de kendilerini emniyette hissetmeleridir. Çocuklarınızı tehlikelere karşı korumak istiyorsanız onların en güvenli limanı sizler olmalısınız. Bunu sağlamak için de elinizden geldiğince çocuklarınıza her olay karşısında anlaşılır ve açıklayıcı bilgiler verin. Onları asla geçiştirmeyin ve birlikte çözüm yolları arayın.

Tüm bunların yanında:

Sevgi, ilgi ve şefkat çocuklarınızla olan iletişimin anahtar kelimeleri olmalıdır. Unutmayın ki içinizden gelmeyerek yapacağınız hiç bir davranışın çocuklarınızda yaratacak olumlu etkisini göremezsiniz. Çünkü ilk başta dediğimiz gibi ‘çocuk’ deyip geçmeyin onlar her hissin farkındalar.

REHBER ÖĞRETMEN

PINAR COŞKUN