ÖFKE

Çocuklar kendi varlıklarını yetişkine hissettirebilmek için öfke kontrolünü daha zor sağlarlar.

 Bebekler öfkelerini, ağlayarak, kollarını sallayarak, bacaklarıyla tekme atarak dile getirirler. 18. aydan sonra bu ifade çoğu annenin de deyimiyle “sinir krizi” ne dönmektedir. 2 yaşın sonuna doğru yemek yeme, uyuma gibi basit gündelik etkinliklerde bile zirveye ulaşan bu krizler, ifade edici dilin gelişmesiyle yavaş yavaş azalır. Çünkü çocuklar isteklerini ifade etmede, dil ve konuşmanın etkin bir araç olduğunu keşfederler.

3 - 5 yaşına kadar olan çocuklar kimlik duygusu ve bağımsızlık kazanmaya çalışmaktadır. Ancak kelime hazinelerinin kısıtlı olması nedeniyle duygularını kelimelerle ifade edemezler. İstediği bir şeyi yapamadığında, istediği bir şeyi elde edemediğinde ya da kontrolünü kaybedecek kadar öfkelendiğinde çocuğun gerilimi öfke nöbetine dönüşebilir.

Çocuk neden öfke yaşar?

*İstediği şeyin alınmaması

*Haksız davranışlara maruz kaldığını düşünmesi

*Engellenme

Çocuğunuzu bir durumdan diğerine geçişlerde hazırlamak önemlidir. (örn. 5 dakika sonra eve döceğiz.). Önceden hatırlatmalar çocuklarınızı başka bir duruma geçiş için hazırlayacaktır.

Çocuklarınıza seçme sansı tanıyabilirsiniz(örneğin;  mavi gömleğini mi ya da kırmızı kazağını mı giymek istersin?) Çocuğunuzun baskı altında kalmaması önemli olduğu gibi seçim şansına sahip olması onu mutlu hissettiriyor olacaktır.

Ayrıca herhangi  bir şey için ısrar edip tutturuyorsa ona seçenekler sunmanız ilgisini dağıtıp, öfke tepkisinden kolayca sıyrılmış olursunuz.

Öfke nöbetleri sırasında hangi yollar izlenmelidir?

Öfke nöbeti oluşur oluşmaz sakinliğinizi korumanız gerekmektedir. Bağırmağınız çocuğun öfkesini ve bu durumun süresini arttırmaya neden olacaktır.

Öfke nöbeti sırasında GÖRMEZDEN GELİN,  çocğunuzla bu sıarada iletişim kurmanız imkansız. Göz teması kurmayın ve ona yakın bir yerde durun kendine ve etrafına zarar vermesini önleyin. Unutmayın ! Bu sırada ilgi göstermenizde öfke anının süresini arttırır.

Öfke nöbeti sırasında veya sonrasında  çocuğun davranışını pekiştirmeniz bu durumun art arda tekrarlanacağı anlamına gelir. Çocuğun öfke krizi anında istediği şeyi yapmak çocuğunuzun artık her istediği veya isteyeceği şeyin ardından öfke nöbetine baş vurması anlamına gelmektedir.

Sakinleşmenin ardından kısa ve net cümleler ile durumu açıklayın. Ve ardından ona sarılın bu güven duygusunu arttıracaktır.

Çocuğunuzdan her durumdan sonra özür dilemesini beklemeyin birşey için tutturması özür dilemesi için bir sebep değildir.  Size, kendine veya etrafa zarar vermiş ise durumu açıkladıktan sonra  ‘’ şuan senden bu yanlış davranışından dolayı özür dilemeni ve bana söz vermeni istiyorum ‘’ gibi bir cümle kurmanız yeterli olacaktır.

Sakinleştiği sezdiğinizde onu dinlemeye ve anlamaya hazır olduğunuzu belli edin. Onunla sakinleşince konuşun. Ona duygusunu ve öfke nöbetine neden olan şeyi söyleyin.” Çok kızgınsın çünkü tostun istediğin gibi olmamış ”ya da gülümseyerek “ Bağırdığın sırada seni anlayamadığım için üzgünüm. Şimdi ne istediğini anlayabilirim”: “Şimdi bana söylemeye çalış”

Öfke nöbetleri çocukların kendilerini de kimi zaman korkutabilir. Öfke nöbetinden sonra bu davranışını onaylamadığınızı ama onu hala seviyor olduğunuzu hatırlatmak ihtiyacı olan bir davranıştır.

REHBERLİK SERVİSİ

İREM ULUYURT