AİLE İÇİ İLETİŞİM KOPUKLUĞUNUN SEBEPLERİ

1- Sahiplenme: Genelde erkeklerin kadınlara yaptığı bir durumdur ( "Benim istediğim gibi giyinip, istediğim gibi davranacaksın" tarzı baskılardır).

2- Egemen olma girişimi: Sahiplenmenin bir üst basamağıdır. Her şeyden haberdar olma durumu söz konusudur. Erkekler genelde kıskanıyorum başlığı altında egemen olma dürtülerini tatmin ederler.

3- Saldırganlık-Pasiflik: Saldırganlık iletişim içinde olduğumuzun bir göstergesidir.

4- Eleştiriye aşırı duyarlılık: Aile içi iletişim engellerinin biride eşlerin ve çocukların birbirini fazla eleştirmeleri güzel yönlerini görmemeleridir 5-Kıskançlık-Özgüven eksikliği: Aşırı kıskançlık insan yaşamını sınırlandırdığından dolayı aile içi iletişimi engellemektedir.

6- Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı: Her iki bağımlılıklardan birine sahip olan insanların beyinlerinde deformasyon olduğu için normal insan gibi davranamazlar bu da aile içi iletişimsizliğe neden olur. 7-Sosyal ortama girme isteksizliği 8-Utangaçlık

9- Küsme ve surat asma

10- Sık sık sinirlenme

11- Şiddet

12- Duygusal ve fiziksel uzaklaşma. 13-Yalan (Mümkün olduğu kadar şeffaf olun, çünkü sürekli söylenen yalan aile içi iletişimsizliğe neden olur.)

 

Unutmayalım ki; iyi bir iletişim başkasını olduğu kadar kendimizi de anlama aracıdır. Ne kadar olumlu iletişim varsa, o kadar kendimiz ve ötekiyle barışığız demektir.